Rozwiązania IT

RSO i cyberprzestępczość

Korzystałeś z aplikacji mobilnej RSO? Teraz prócz informacji o silnym wietrze, nawałnicach i innych niebezpiecznych warunkach pogodowych będziesz informowany także o zagrożeniach cyfrowych.

Już od 16 listopada aplikacja Regionalny System Ostrzegania informuje cyberatakach i poważnych lukach w systemach bezpieczeństwa.  To olbrzymi krok na przód dla tworzenia społeczeństwa cyfrowego, a przede wszystkim świadomie cyfrowego. Dodatkowy cyberelement w systemie RSO jest wynikiem porozumienia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Cyfryzacji oraz  Dyrektora Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego. Za komunikaty dotyczące cyberprzestępczości będzie odpowiedzialne Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (część NASK – PIB). Dodatkowo NCC stworzy serię poradników, które opiszą sposoby ochrony przed popularnymi zagrożeniami.

Już w ubiegły czwartek aplikacja informowała o podatności wykrytej w systemach Office 2017,2010, 2013 oraz 2016.

Aplikacja powstała z inicjatywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Telewizji Polskiej SA. Użytkownicy otrzymują powiadomienia z ostrzeżeniami meteorologicznymi, hydrologicznymi, informacjami drogowymi. Ponad to aplikacja pozwala na przegląd poradników postępowania w sytuacjach kryzysowych. Informacje o zagrożeniach czerpane są m.in. z IMGW-PIB czy GDDKiA. Aktualnie pieczę nad aplikacją sprawuje MSWiA.

Aplikacja dostępna jest na  telefony z systemem Android, iOS oraz Windows Phone.

 

Piotr

« powrót

Strona wykorzystuje pliki Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.