Rozwiązania IT
  • Aktualnie znajdujesz się »Strona główna»
  • ITewolucja: Usługi platformy Microsoft Azure dla instytucji edukacyjnych

ITewolucja: Usługi platformy Microsoft Azure dla instytucji edukacyjnych

Za nami kolejne warsztaty z cyklu Wprowadzenie do Microsoft Azure, które zorganizowaliśmy wspólnie z firmą Microsoft. Tym razem spotkaliśmy się na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, gdzie podczas trzech dni prezentowaliśmy modele rozwiązań chmurowych, takich jak Azure i Office 365, a następnie pokazaliśmy jak zarządzać i wdrożyć omówione usługi online w swojej organizacji. Warsztaty poprowadzili nasi przedstawiciele – Marin Chrzęst, Microsoft Cloud Solutions Engineer i Łukasz Kaźmierczak, Microsoft Engineer Team Leader, którzy pokazali, jakie możliwości oferuje chmura i wirtualizacja, wzbogacając część teoretyczną, przykładami z przeprowadzonych wdrożeń.

Dlaczego Azure, a nie inne rozwiązania chmurowe?

W pierwszym dniu warsztatów skupiliśmy się na wyjaśnieniu czym jest Microsoft Azure, łączący usługę IaaS (infrastruktura jako usługa) i PaaS (platforma jako usługa). Zademonstrowaliśmy jak przy wykorzystaniu jednej platformy usług w chmurze, można działać bez ograniczeń, czyli uruchomić, zarządzać i monitorować maszyny wirtualne, bazy danych SQL i różne aplikacje, tworzyć kopie zapasowe i przywracać dane po awarii, czyli jednym słowem – korzystać z nowoczesnego środowiska pracy. Na zakończenie zaprosiliśmy uczestników do dyskusji wokół takich zagadnień jak IoT, Machine Learning, Cognitive Services oraz Big Data, w kontekście możliwości jakie daje zastosowanie Microsoft Azure w organizacji.

Office 365 – jedna usługa, wiele możliwości

Drugi dzień warsztatów poświęciliśmy na szkolenie z zakresu administracji i wykorzystania w organizacji usługi Office 365. Omówiliśmy także dostęp do usług serwerowych Exchange Online (poczta biznesowa), SharePoint Online (współdzielenie plików) oraz Skype for Business (komunikacja). Zwróciliśmy tu także uwagę na kwestie bezpieczeństwa informacji.

Nowoczesne środowisko pracy

Ostatni dzień warsztatów poświęciliśmy na przetestowanie jak faktycznie działa platforma Azure. Uczestnicy tworzyli maszyny wirtualne z wykorzystaniem portalu i Azure CLI, a następnie wyłączali wcześniej utworzone maszyny – z tego samego poziomu, z którego je utworzyli. Kolejnym elementem ćwiczeń było zabezpieczenie Web Apps za pomocą Azure Active Directory. W trakcie warsztatów, uczestnicy stworzyli nową bazę danych, do której logowali się z poziomu Visual Studio, a następnie testowali włączanie georeplikacji. Wszystko po to by, poznać zaawansowane możliwości i zintegrowane narzędzia platformy Azure, zapewniające bezpieczeństwo danych przetwarzanych w chmurze (tj. zabezpieczenia, ochrona prywatności, przejrzystość i poziom zgodności).

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom za poświęcony czas i udział w dyskusji. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach, o których będziemy na bieżąco informować na www.itewolucja.pl!

« powrót

Strona wykorzystuje pliki Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.