Rozwiązania IT

#CyfrowiNomadzi

Nomada to członek ludu, plemienia, prowadzącego wędrowny tryb życia. Koczownik – tyle mówi Słownik języka polskiego PWN. Można wymienić wiele grup żyjących na całym świecie, które właśnie w ten sposób spędzają swoje życie. Kim zatem są cyfrowi nomadzi?

Marokańska socjolog, Fatima Mernissi, twierdzi, że wszyscy ludzie, korzystający z Internetu, usług mobilnych stają się nomadami, czyli ludźmi, którzy mogą żyć wszędzie. Dzięki mobilności zawsze możemy być w kontakcie ze swoimi bliskimi, przyjaciółmi. Kontaktujemy się ze sobą coraz częściej przez telefon, Skype, maila, wszelkiego rodzaju messengery.

Wiele osób także w ten sposób prowadzi swoją pracę zawodową. Pomijają poranne stanie w korkach czy marznięcie na przystanku, wprost z łóżka, z miską owsianki (albo kubkiem kawy) siadają przed komputerami. Pracują skąd chcą. Z domu, z podróży, z mieszkania w Warszawie, z hotelu na Teneryfie albo z namiotu w Transylwanii. Dzisiejsza technologia pozwala na pełnoprawne i zdalne partycypowanie w życiu firmy. Ilość technologii wspierających ten tryb pracy przyprawia o zawrót głowy.

#stylżycia

Cyfrowi nomadzi to w dużej mierze ludzie w wieku 24-44, płeć nie gra roli, najważniejsza jest niezależność i wolność, ach…no i aby zlecenie było zrealizowane na czas. Przecież pracownik zdalny nie równa się ‘leniwy’, a dzięki ‘kontrolowanej wolności’ jest szczęśliwszy i bardziej zadowolony ze swojego życia, a także pracy zawodowej. Cyfrowy nomadyzm, Natalia Hatalska (autorka „Raportu o współczesnych nomadach”), określiła jako styl życia. Prócz podróży i pracy zdalnej zawiera się w nim jeszcze ciągły rozwój, stała nauka, poznawanie nowych kultur oraz pogłębianie swoich pasji. Ten opis pasuje w wyobraźni wielu managerów jedynie do freelancerów i start-upówców. Coraz częściej pracownicy, mający jednego stabilnego pracodawcę, wybierają życie cyfrowych nomadów. W końcu robota jest zrobiona, a zamiast zamykać laptopa i zbiegać na parking, można zamknąć laptopa, wsadzić go w plecak i przespacerować się ulicami Barcelony czy górskimi szlakami.

W poniższej infografice przedstawiliśmy najważniejsze cechy cyfrowych nomadów.

#łatwiejidalej

Co sprawiło, że życie cyfrowego nomady staje się coraz popularniejsze? Jednym z elementów temu sprzyjających jest rozwój lotnictwa cywilnego. Dzięki niemu możemy dziś pracować w Mediolanie, by już jutro być Bergen, a stamtąd polecieć do Nowego Jorku. Mniejszy wpływ na taki stan rzeczy ma także rozwój połączeń kolejowych czy drogowych. Postępująca urbanizacja na świecie nie pozostaje także bez wpływu na coraz większe zainteresowanie tułaczym trybem życia. Niezależnie od tego, w jakiej części świata znajdzie się cyfrowy nomada, będzie mieć bardzo podobne udogodnienia, a do prowadzenia wirtualnego biura potrzebuje głównie Internetu. Dlatego kluczowy jest rozwój technologii informatycznych. Wraz z rozwojem sieci Internet oraz dostępem do szerokopasmowego LTE, czy Wi-Fi. Internet znajduje nie tylko w restauracjach, hotelach czy miejskich hotspotach. Jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne biura coworkingowe, gdzie za niewielką opłatą można skorzystać nie tylko z dostępu do sieci, ale także darmowej kawy, a przede wszystkim czerpać ze swobodnej atmosfery współpracy, życia w cyfrowej bohemie. To wszystko bezpieczne, chronione i kontrolowane.

#technologia

W wielu przypadkach sam Internet wystarczy, aby móc pracować zdalnie i wypełniać w pełni swoje obowiązki. Jednak to dotyczy głównie freelancerów, startupowców czy blogerów (tak, to też zawód).  Pojawia się jednak wiele narzędzi, które usprawniają kolaborację między pracownikami zdalnymi, a firmą matką. Technologie typu SingleSignOn, wirtualne stacje robocze czy technologie chmurowe, pozwalają na większy dostęp do materiałów firmowych, systemów wykorzystywanych w firmie. Wirtualne biuro może być wzbogacone o pocztę opartą na chmurze, czy oprogramowanie biurowe, do którego dostęp możesz mieć z każdego miejsca na świecie. Dostęp do zasobów firmowych? To proste! Wystarczy aplikacja mobilna, gdzie wszelkie potrzebne Ci dokumenty są dostępne na jeden tap po ekranie, co więcej, wraz z macierzą dodatkowych informacji. Dostęp do systemu księgowego niemieckiej firmy na plaży w Lloret de Mar? Nic łatwiejszego. Wirtualny desktop przeniesie Cię, tam, gdzie chcesz! Komunikacja wewnątrz i zewnątrz firmy może odbywać się za pomocą narzędzi organizacyjnych, pozwalających na koordynację i prowadzenie projektów, a także popularnych komunikatorów w wersji biznesowej.

#okiemhr

Szukanie pracowników dalej niż 50 km od firmy stało się normą już kilka lat temu. Gdy pracownik pochodził z całkowicie innego regionu, często proponowano mu komfortowy pakiet relokacyjny. Dzisiejsza technologia pozwala na wyszukiwanie najlepszych ekspertów z całego kraju (i nie tylko), im z kolei pozwala pracować gdziekolwiek są. Mogą pracować z domu czy będąc w hotelu w Lizbonie. Dla pracodawcy najważniejsze są wyniki pracownika, to jak radzi sobie z zadaniami oraz czy je wypełnia. Nie powinno być ważne to, gdzie wykonuje te obowiązki.  Zadowolony, rzetelny pracownik, to dla firmy inwestycja na całe lata. Największe przedsiębiorstwa na świecie już dawno pozwoliły na taki styl pracy – mówi Karina Pater, zajmująca się rekrutacją w SANSEC Poland S.A.

#przyszłość

Oczywiście nie każdy musi porzucić swoje biurko, klawiaturę i ekran full HD. Każdy kształtuje swoją drogę zawodową tak, jak chce – a cyfrowy nomadyzm to jedna z możliwości. Dla nowoczesnej firmy to sposób na pozyskanie ekspertów spoza lokalnego rynku. Ważne, aby odpowiednio przygotować się do tak nowatorskich działań, jak pozyskiwanie pracownika zdalnego, tak by jego zdalna praca była nie tylko efektywna, ale i bezpieczna. Ważne zatem, aby wybrać odpowiedniego i doświadczonego dostawcę usług dla biznesu.

« powrót

Strona wykorzystuje pliki Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.